2X5M2 - Lenka Kerdová a Matěj Macháček, 9. 9. – 7. 10. 2016

Výstava 2X5M2 Lenka Kerdová Matěj Macháček

Výstava 2X5M2 vznikla u příležitosti otevření nového showroomu společnosti BOCA. Lenku Kerdovou a Matěje Macháčka jsme oslovili s žádostí o vytvoření prostorové instalace. K dispozici dostal každý 20 betonových desek o rozměru 50 x 50 cm, které s využitím reaktivních barviv volně zpracovali. Jde o barviva, která se v podlahářském průmyslu používají k barvení betonových podlah a jiných ploch. Barviva po nanesení na betonové dlaždice reagují s cementovou složkou a dlouhodobě a nenávratně je zbarví. Výsledný barvený povrch je velmi odolný, vhodný do interiéru i exteriéru.

Lenka Kerdová

www.lenkakerdova.cz

Vystudovala Akademii výtvarných umění, ateliér malířství doc. Michaela Rittsteina, doc. R. Franty a rovněž Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor Dějiny umění. Absolvovala stáže ve Vídni, na Akademie der Bildenden Künste, studio kontextuálního malířství Univ.- Prof. Mag. MA. Hanse Scheirla a v ateliéru Ruth Noack. Během své tvorby uspořádala již 15 výstav, mezi nimi Velvet – Blue Period (2016, Praha), Diplomanti AVU (2015, Praha), Nika (2013, Praha), Na Půl (2013, Praha), Fragmenty počátků (2008, Kosmonosy).

Slovo autorky o projektu:

práce s posunem 1 elementu (‐‐‐›Malevič), tím elementem je 1 kus betonové dlaždice (1/4 m2)

• element ‐ plocha •

posun jednoho elementu v rámci struktury sítě tvoří nové geometrické uskupení/kompozici a předeším vznikají překryvy/vrstvy – objevuje se tak další úroveň prostoru, který v sobě podprahově kóduje čtvrtou dimenzi času

element času je klíčovou veličinou i pro samotný proces barvení betonu touto technikou (reaktivní barviva působící určitou dobu různě zbarvují povrch matérie)

• proces - čas - posun •

v první fázi tvůrčího procesu jsem nechala náhodně posunout/rozpohybovat 8 základních elementů, tedy o jeden méně, než je ve struktuře, po ploše se v barvách posunovaly dva metry čtvereční

v druhé fázi procesu jsem pracovala s prázdným prostorem, který barevné čtverce vymezily

tato „prázdná“ místa/meziprostory jsem přenesla do druhé totožné struktury/sítě a poskládala do nové kompaktní kompozice

vznikl tak tvar z meziprostorů

• mezi - tvar ‐ prázdno •

prázdná místa zůstala prázdná a kolem nich se barvou v opačném teplotním spektru (teplém) rozprostřely barvy

barevná plocha zde představuje součet plochy vymezené barevnými čtverci z prvního modulu

Matěj Macháček

www.matejmachacek.com

V současné době studuje na Akademii výtvarných umění v Praze, na kterou nastoupil po absolvování Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Ve svém portfoliu má řadu samostatných či skupinových výstav nejen v Čechách, mimo jiné Tušové cesty (2016), Prošel jsem kolem jabloně (2014, Praha, Nákladové nádraží Žižkov), Mexico en los Ojos del Extranjero (2013, Mexiko, MIA Culiacan), The Attic Exhibition (2013, Praha), XII let ateliéru malířství III doc. Michaela Rittsteina, (2012, Rakousko, Velvyslanectví České Republiky ve Vídni) či Figurama (2012, Praha, Galerie Fakulty architektury ČVUT).

Slovo autora o projektu:

Před samotným malováním na betonové kachle jsem pobýval a maloval na ostrově Taiwan. Jezdil jsem se svou přítelkyní na motorce, prozkoumával místní krajinu a pláže. Během cest jsem kreslil a maloval. Vznikl cyklus postav autoportrétu ve stínu, kráčející bojovník s lukem, hrdina. Vzniklé kresby, tušomalby jsem následně použil jako inspiraci pro trojici obrazů na betonových panelech.

Proces nanášení reaktivních barviv na beton mi připomněl právě charakter akvarelu a tušomalby. Pracoval jsem stejným způsobem, jako kdybych maloval na papír, kdy se barevná skvrna na některých místech nekontrolovaně rozpíjí.

Triptych stejné postavy jsem namaloval v různých barevných kombinacích a hledal správnou zářivost odstínu pro vyjádření postavy ve stínu, kráčející na hořícím písečném břehu s výhledem na nákladní lodě na horizontu. Oranžová postava vypadá jako by byla obalená rzí. Možná je to stará železná socha z dávných dob. Triptych jsem nazval Postavy ve stínu.

Aktuality

Boca praha facebook pinterest instagramBoca praha facebook pinterest instagram

BOCA na sociálních sítích

Nyní nás najdete i na vybraných sociálních sítích. O naše aktuality, novinky v produktech i mezi dodavateli, zdařilé realizace, tre..

Domotex 2016 veletrh HannoverDomotex 2016 veletrh Hannover

Veletrh Domotex 2016

O veletrhu Domotex Německý Hannover hostil v uplynulých dnech již tradiční veletrh podlahových krytin Domotex. Více než 1400 vystavo..

Máte dotaz? Napište nám a my Vám co nejříve odpovíme.
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?