BOCA včera, dnes a zítra

společnost BOCA podlahové krytiny Praha

Po bezmála 25 letech působení naší společnosti BOCA na domácím trhu podlahových krytin uzrál čas podělit se s vámi o něco málo z naší historie, současnosti i budoucnosti. Součástí je i minirozhovor s majitelkou společnosti o začátcích firmy, sortimentu, prioritách i cílech do budoucna.

• Střípky z historie společnosti BOCA

Společnost BOCA založila v roce 1991 Ing. Jitka Roubíčková, která dodnes osobně dohlíží na chod firmy. V oboru se pohybuje od počátku své profesní kariéry: po studiích pracovala ve firmě Centrotex, která do zahraničí vyvážela mimo jiné koberce. Po revoluci, když se otevřely nové možnosti, se pak rozhodla pokračovat s koberci ve vlastní společnosti a založila firmu BOCA (Bohemian Carpets).

„Nejprve jsme produkty chtěli zejména vyvážet. Jenže firmy byly po revoluci plné elánu a věřily, že si export dovedou zařídit samy a další pomoc nepotřebují. Ve výsledku mnoho z nich ukončilo výrobu. Postupně jsme se proto dostávali spíše k zahraničním výrobcům, začali je zastupovat na českém trhu a jejich sortiment dovážet k nám,“ vysvětluje Jitka Roubíčková.

Bezprostředně po svém vzniku vystavovala BOCA produkty zamýšlené k exportu na největším evropském veletrhu podlahových krytin Domotex, kde firmu oslovil velký francouzský výrobce s nabídkou zastoupení na českém a slovenském trhu. Právě díky této spolupráci se začali ozývat další dodavatelé, které BOCA postupně dostala na tuzemský trh.

„Spolupráci jsme přijali i proto, že se nám nelíbila zdejší nabídka, která kvalitní krytiny nezahrnovala. Výběr byl malý, většina produktů se prodávala v unifikovaných odstínech béžové a hnědé, a proto jsme se rozhodli nabídnout i zajímavější produkty,“ vysvětluje majitelka firmy.

• BOCA v současnosti

Dnes spolupracujeme s bezmála třemi desítkami dodavatelů. V našem sortimentu najdete vedle nejrůznějších druhů koberců i dřevěné a betonové podlahy, designové stěrky (na podlahy i stěny), tkaný vinyl, kaučukové a vinylové podlahy či různé podlahové krytiny do exteriéru. Své dodavatele si vybíráme podle několika jednoduchých kritérií – kvality a designu produktu a úrovně poskytovaných služeb.

Chceme spolupracovat s fabrikami, které vyčnívají: ať už materiálově nebo technologicky. Zároveň dbáme na to, abychom nabízeli originály, a nikoliv napodobeniny,“ vysvětluje Jitka Roubíčková.

Sám koncový zákazník někdy stěží rozpozná, že si kupuje předraženou nekvalitní věc. Takových případů sice ubývá, stále se však vyskytují. „Výběr a zodpovědnost je proto vždy na prodejcích. Zákazník chybnou volbu většinou odhalí až po nějaké době, kdy zjistí, že produkt nefunguje tak, jak si představoval.“ U krytin jsou znakem nízké kvality například vychozená nebo sešlapaná místa, vysoká špinivost či nepřiměřeně obtížná údržba.

A jaké favority má na poli podlahových krytin majitelka firmy? Líbí se mi nejrůznější povrchy – hladké cementové stěrky, dubové podlahy, vzhledově jednoduché „technické“ koberce i komfortní koberce s vysokým vlasem. Vždy záleží na kontextu konkrétního místa a na kvalitě, zmiňuje majitelka. Je velmi důležité volit typ podlahy podle prostoru a účelu, k němuž má sloužit, a skloubit nároky na vzhled s praktičností. „Člověk by neměl být otrokem ani té sebehezčí podlahy,“ dodává Roubíčková.

Co se týká současného dění ve firmě a budoucích plánů, právě dokončujeme nové firemní prostory, na kterých opět spolupracuje s ateliérem Vrtiška-Žák. Těšit se můžete na velkoryse pojatý světlý prostor showroomu, jemuž dominuje zvlněná stěna pokrytá barevnou kobercovou mozaikou a bílá cementová podlaha.

„Nové prostory nám umožní splnit si některé dlouho odkládané plány – autorské výstavy českých výtvarníků a designérů, setkávání architektů se zajímavými dodavateli či různé workshopy,“ těší se tým BOCA.

Aktuality

Máte dotaz? Napište nám a my Vám co nejříve odpovíme.
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?