BOCA včera, dnes a zítra

společnost BOCA podlahové krytiny Praha

Po bezmála 25 letech působení naší společnosti BOCA na domácím trhu podlahových krytin uzrál čas podělit se s vámi o něco málo z naší historie, současnosti i budoucnosti. Součástí je i minirozhovor s majitelkou společnosti o začátcích firmy, sortimentu, prioritách i cílech do budoucna.

• Střípky z historie společnosti BOCA

Společnost BOCA založila v roce 1991 Ing. Jitka Roubíčková, která dodnes osobně dohlíží na chod firmy. V oboru se pohybuje od počátku své profesní kariéry: po studiích pracovala ve firmě Centrotex, která do zahraničí vyvážela mimo jiné koberce. Po revoluci, když se otevřely nové možnosti, se pak rozhodla pokračovat s koberci ve vlastní společnosti a založila firmu BOCA (Bohemian Carpets).

„Nejprve jsme produkty chtěli zejména vyvážet. Jenže firmy byly po revoluci plné elánu a věřily, že si export dovedou zařídit samy a další pomoc nepotřebují. Ve výsledku mnoho z nich ukončilo výrobu. Postupně jsme se proto dostávali spíše k zahraničním výrobcům, začali je zastupovat na českém trhu a jejich sortiment dovážet k nám,“ vysvětluje Jitka Roubíčková.

Bezprostředně po svém vzniku vystavovala BOCA produkty zamýšlené k exportu na největším evropském veletrhu podlahových krytin Domotex, kde firmu oslovil velký francouzský výrobce s nabídkou zastoupení na českém a slovenském trhu. Právě díky této spolupráci se začali ozývat další dodavatelé, které BOCA postupně dostala na tuzemský trh.

„Spolupráci jsme přijali i proto, že se nám nelíbila zdejší nabídka, která kvalitní krytiny nezahrnovala. Výběr byl malý, většina produktů se prodávala v unifikovaných odstínech béžové a hnědé, a proto jsme se rozhodli nabídnout i zajímavější produkty,“ vysvětluje majitelka firmy.

• BOCA v současnosti

Dnes spolupracujeme s bezmála třemi desítkami dodavatelů. V našem sortimentu najdete vedle nejrůznějších druhů koberců i dřevěné a betonové podlahy, designové stěrky (na podlahy i stěny), tkaný vinyl, kaučukové a vinylové podlahy či různé podlahové krytiny do exteriéru. Své dodavatele si vybíráme podle několika jednoduchých kritérií – kvality a designu produktu a úrovně poskytovaných služeb.

Chceme spolupracovat s fabrikami, které vyčnívají: ať už materiálově nebo technologicky. Zároveň dbáme na to, abychom nabízeli originály, a nikoliv napodobeniny,“ vysvětluje Jitka Roubíčková.

Sám koncový zákazník někdy stěží rozpozná, že si kupuje předraženou nekvalitní věc. Takových případů sice ubývá, stále se však vyskytují. „Výběr a zodpovědnost je proto vždy na prodejcích. Zákazník chybnou volbu většinou odhalí až po nějaké době, kdy zjistí, že produkt nefunguje tak, jak si představoval.“ U krytin jsou znakem nízké kvality například vychozená nebo sešlapaná místa, vysoká špinivost či nepřiměřeně obtížná údržba.

A jaké favority má na poli podlahových krytin majitelka firmy? Líbí se mi nejrůznější povrchy – hladké cementové stěrky, dubové podlahy, vzhledově jednoduché „technické“ koberce i komfortní koberce s vysokým vlasem. Vždy záleží na kontextu konkrétního místa a na kvalitě, zmiňuje majitelka. Je velmi důležité volit typ podlahy podle prostoru a účelu, k němuž má sloužit, a skloubit nároky na vzhled s praktičností. „Člověk by neměl být otrokem ani té sebehezčí podlahy,“ dodává Roubíčková.

Co se týká současného dění ve firmě a budoucích plánů, právě dokončujeme nové firemní prostory, na kterých opět spolupracuje s ateliérem Vrtiška-Žák. Těšit se můžete na velkoryse pojatý světlý prostor showroomu, jemuž dominuje zvlněná stěna pokrytá barevnou kobercovou mozaikou a bílá cementová podlaha.

„Nové prostory nám umožní splnit si některé dlouho odkládané plány – autorské výstavy českých výtvarníků a designérů, setkávání architektů se zajímavými dodavateli či různé workshopy,“ těší se tým BOCA.

Aktuality

Nástěnný tkaný vinyl Fitnice, sortiment BOCA Praha.Nástěnný tkaný vinyl Fitnice, sortiment BOCA Praha.

Nástěnné tkaniny Fitnice Wall

Představujeme vám náš zcela nový produkt - nástěnné vinylové tkaniny Fitnice Wall. Jde o nástěnnou krytinu z tkaného vinylu od našeho e..

Máte dotaz? Napište nám a my Vám co nejříve odpovíme.
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?